Neden Zincir Mağazalar Danışmanlığı

20 yıl önce İngiltereye gittiğimde Perakende piyasanın %60 ının Cash&Carry lerden geçtiğini hayretle görmüştüm. Fransaya geçtiğimde şehrin 20 -50 Km dışında inşa edilmiş Hipermarketler, yol kenarında hem dinlenme hem eğlence hem de alışveriş imkanı sağlayan Benzin istasyonları na hayranlıkla bakmıştım. Yurtdışında yaşayan partnerlerim zincir mağazaların kendi markalarının toplam satış içinde %40 lara vardığını, burada durmasını ise Devletin sağladığını söylemişlerdi.

Aradan çok değil 10 yıl sonra Türkiyede , Zincir markalarının- PL, %40 lara ulaştığını , Hipermarketlerin şehir dışına çıkması için Devletin hiçbirşey yapamadığını , küçük esnafı, orta boy işletmeyi ve Markaları korumak için hiçbirşey yapılmadığı günleri yaşıyoruz.

Artık Perakende pazarda var olmak için Şirket Stratejilerini , Ürünleri, Karlılıkları gözden geçirmek ve Hem Yerel , hem de Ulusal Zincirlerle bu stratejiler doğrultusunda görüşmeler yapmak gerekiyor.

Doğru Danışmanı nasıl mı bulacaksınız? Elbette şimdiye değin yaptıklarına bakarak, Liderlik yaptığı ve yarattığı Markalar nasıl konumlanmış, nasıl bir Pazar yatırımı ile Pazardan ne kadar pay almış, bunlara bakmalısınız.