A. Hakan Demirmen

 

Organizasyonların kuruluş ve büyüme aşamasında çok tecrübelidir. Özellikle Stratejik ve Operasyonel Pazarlama ve Dağıtım konularında uzmandır. İş hayatı boyunca 5 Ulusal Markanın Lansman ve Büyüme dönemlerinde Liderlik yapmıştır. Sonuç odaklı çalışır. Çalışanlar ve Müşterilerle son derece verimli ve iyi bir iletişim ve Liderlik becerilerine sahiptir. Ulusal ve Uluslar arası yapılarda çalışmıştır. Krizlerin fırsatları içerdiğine ve detayların kendi içlerinde Hazineler sakladığına inanır.

Farklı kültür ve yapılarda olan kişiler ve organizasyonlarda iletişim becerisi yüksektir, iş hayatında Türkçe ve İngilizceyi başarıyla kullanır.

 

 

 

 

 

 

1988 – 1994 yılları arasında Coca-Cola şirketlerinde Bölge Müdürü, Eğitim Koordinatörü, Merchandising Koordinatörü, Zincir Mağazalar Satış Müdürü ve Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. Coca-Cola şirketinin ilk Merchandiser’ı olarak İngilterede çalışıp, Türkiye ye döndüğünde Yurt Sathında Merchandising Ekiplerini oluşturup , eğitimlerini verdi. Şirketin ilk Eğitim Koordinatörü olarak 1,5 yıl boyunca her ay Yurtdışında eğitim alıp, Türkiye koşullarına uyarlayıp Tüm Satıcı ve Yöneticilere eğitim verdi. Şirketin Kendi Satış ve Dağıtım Operasyonlarında ve Franchise Şişeleme Operasyonlarında ilk Pazarlama Müdürlüklerini yaptı. Franchise Şişeleme Operasyonunun ilk Zincir Mağazalar Satış Müdürlüğünü yaptı. Ev Dışı Pazarda Soğuk İçecek Projesi, başlangıcını yaptığı önemli bir projedir. Türkiyede ilk PreSell uygulaması onun bölgesinde yapıldı.

cokeengland coke-egitim cokeengland2cokemeeting

pirelli1994 – 1996 yılları arasında Türk Pirelli şirketinde Ege Bölge Müdürü olarak değişim projesini yönetti. Bölge deposunun kapanması, arazinin bir kısmının Ağır Vasıta bakım, ön düzen servisi haline çevirilmesi, satış temsilcilerinin dar bölgelerine yerleştirilmesi, tüm bayilerin sökme takma & balans hizmeti verir hale getirilmesi ve Bayilerle birlikte piyasa çalışması yapılması operasyonlarını başlattı, büyük bir satış artışı ve maliyet minimizasyonu sağladı. Bayi kalitesi ve hizmet kalitesi yükseltip, markanın piyasa değerinin arttırılmasını sağladı.

 

1996 – 1999 yılları arasında Yaşar Holding İçecek Grubunda Pazarlama, Kurumsal İletişim ve Zincir Mağazalar Satışından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Zincir Mağazalar Satış departmanını kurdu ve Stratejilerini belirleyerek markaların Pazar payınının arttırılmasını sağladı. Spor Kulüp Biraları – Fb – BJK – Kocaeli – Gaziantep – KSK Lansmanlarını yönetti. Pınar Mardan Lansmanını yönetti, yaratılan şişe tasarımıyla Altın Ambalaj ödülü alındı ve Pınar Markasının Su işinin büyümesinde yönlendirici oldu. Venüs Pilsner markasının konumlandırmasını değiştirdi ve yeni ambalajları devreye alıp markaya yeni bir kişilik kazandırdı. Troy Pilsner Markasının Lansmanını planlayıp ve Operasyonu yönetti. Kış aylarında yapılan Lansmanla rakipten %6 Pazar payı alındı. Kurumsal iletişim departmanı aktif hale getirildi, Şirket içi ve Şirket dışı hizmetler geliştirildi.

tuborg-b-toplanti troy-lansman

1999 – 2004 tarihleri arasında Kurucu Direktör ve İcra Kurulu üyesi olarak Özgörkey Gıda Grubunda görev yaptı. Gerek markanın seçilişi ve konumlandırması, gerekse yurtiçi ve yurtdışı satış teşkilatının kurulması işini yönetti. Ürün gamını piyasa ihtiyaçlarına göre belirledi. Yurtiçinde Burger King, KFC, McDonalds, Sofra, Sodexho, Club Med gibi işletmelere ürün sağlandı. Yurtdışında ise Unilever, Master Food vs şirketlere hizmet verildi. İngilterede Dağıtım networkü kuruldu. Yurtiçinde 3 marka stratejisini geliştirdi ve rekabette önemli avantajlar sağlandı.

feastatinafuar feastfabrikaacilis

2004 – 2006 tarihleri arasında Giraud Ailesinin sahip olduğu Ren Holdingde , Armatex şirketinin Genel Müdürlüğünü yaptı. Şirketin topyekün değişim projesini başarıyla yönetti. Tasarımcı istihdamı ile Koleksiyon Satar hale gelen şirketin, karlı olmayan düz tezgahlarını sattı ve dışarıdan hizmet alarak karlılığı yükseltti.

 

2006 – 2007 tarihlerinde bir İngiliz Ambalaj Şirketi olan Europackaging PLC de kısa süre Genel Müdürlük , sonra da Danışmanlık yaptı. Şirket karlılığı , gerçekleştirilen yeniden yapılanma ve tedarik sisteminin iyileştirilmesi ile ikiye katladı.

 

2006 – 2008 tarihlerinde Avrupanın en büyük Besi Balık üreticisi olan Kılıç Holdingde önce Danışman, Mudurnu tesislerinin alınmasıyla da Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Mupi markasının hazırlığı, dağıtım teşkilatının oluşturulması, ürün gamının tesbiti ve Lansmanını yönetti.

 

2009 yılında Türkiyenin 58. Büyük şirketi olan Konya Şekerde, Holding Satış&Pazarlama ve Kurumsal iletişim Koordinatörü olarak görev yaptı.kontratının sona ermesiyle tekrar Danışmanlık Şirketine döndü. Görevi esnasında Holdingin Çikolata ürün geliştirilmesi, ve Konumlandırılması sürecini yönetti, Uzun bir süre Şeker işinin satışını fiilen yönetti, Yem Fabrikasının devreye girmesiyle birlikte 2 markalı satış stratejisini uygulama kararı alındı ve 2 ayrı network oluşturuldu. Patates işinin devreye girmesiyle birlikte McDonalds gibi önemli müşterilerle bağlantı sağlandı, Süt Şirketinin hem ürün gamının hem de dağıtım teşkilatının yeniden yapılandırılması işini yönetti. Ana Satış şirketinin yapılanması projesini yönetti. Holdingin yeni yapılanması sürecinde yatırım yapacağı 2 büyük projede çalıştı.